Return to site

Panie prezydencie Trzaskowski, w trybie art. 241 KPA wnioskuję: idźmy na całość!

Wniosek w sprawie ujawnienia koncepcji programowych kandydatów i kandydatek na dyrektora TR w Warszawie

Właśnie wysłałam wniosek do Prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski w sprawie konkursu na dyrektora TR Warszawa:

Panie Prezydencie,

Zróbmy coś dla demokracji… Wiele mówi Pan o transparentności – pójdźmy w to na całość (i oczywiście w granicach prawa).

W trybie art. 241 KPA zachęcam Pana do opublikowania koncepcji programowych wszystkich kandydatów i kandydatek na dyrektora TR w Warszawie. Dziś. Przed ogłoszeniem wyników konkursu. Aby opinia publiczna miała możliwość zapoznania się z wizjami i planami kandydatów i kandydatek, by mogła toczyć się debata publiczna – sine qua non prawdziwej demokracji. Proszę o taki gest na rzecz jawności i wyznaczania demokratycznych standardów.

Wiem, że prawo nakazuje publikację tylko zwycięskiej koncepcji na BIP, to jednak nie wyklucza publikacji wszystkich koncepcji przed rozstrzygnięciem konkursu – wszak zgodnie z art. 8 ust. 3 organ może udostępniać w Biuletynie Informacji Publicznej również inne informacje publiczne.

 

Wiele mamy – jako twórcy twórczynie - do zarzucenia konkursom na dyrektorów instytucji kultury przez ostatnie lata, ale też wiele niesłusznych rzeczy takim nietransparentnym konkursom można zarzucić, kiedy opinia publiczna nie ma dostępu do danych, na których komisja opiera swoje decyzje. Cała merytoryczna dyskusja opiera się więc na dywagacjach, zgadywaniach, uprzedzeniach i „wyciekach”. Nie podejrzewam, żeby organizowany przez Pana konkurs miał coś do ukrycia, lecz namawiam do wyznaczenia nowego standardu: do wyłożenia kart na stół i pokazania, że kto gra fair, nie ma nic do ukrycia.

Wielu samorządowców chowa procedury konkursowe za kulisami, często odmawia nawet udostępnienia nazwisk kandydatów i kandydatek, twierdząc, że są tajne (tak bywało również w Warszawie). A nam ręce opadają i jesteśmy już zmęczeni występowaniem do Sądów o uzyskanie oczywistych i podstawowych informacji. Ten gest, o który Pana proszę, wykonany przez prezydenta miasta stołecznego, nie przejdzie bez echa, przetrze szlaki i pomoże nam, aktywistkom, dziennikarzom, twórcom i twórczyniom, w staraniach o uczciwe konkursy tam, gdzie decydenci chcieliby coś ukryć. Aby zmiana społeczna zaszła, potrzebujemy współdziałania.

Koncepcje programowe są informacją publiczną, podlegającą udostępnieniu. Ich publikacja nie zależy od zgody kandydatów („wybór na stanowisko dyrektora Teatru jest sprawą publiczną, a nie indywidualną sprawą kandydatów na to stanowisko" – wyrok WSA w Poznaniu, sygn. II SAB/Po 75/17). Mogłabym wprawdzie uzyskać od Pana te informacje w drodze wniosku o informację publiczną, ale chcę zachęcić Pana do kroku, który - jak wierzę - ustanowi nowe, głęboko demokratyczne zwyczaje wsród organizatorów konkursów na dyrektorów samorządowych instytucji kultury.

Jawność koncepcji programowych i jej znaczenie dla demokratycznych wartości tak uzasadnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/ED4AD1AAE1 ):

"Sąd podziela również stanowisko skarżącego Stowarzyszenia co do obowiązku udostępnienia pełnej dokumentacji przedstawionej przez wszystkich kandydatów w związku ze zgłoszeniem się konkursu na stanowisko dyrektora Teatru.

Stanowisko to znajduje bowiem uznanie w orzecznictwie sądów administracyjnych, z którego wynika, że informacją publiczną są nie tylko dokumenty sporządzone przez organ będący adresatem wniosku o udostępnienie informacji, ale również dokumenty sporządzone przez inne podmioty, w tym osoby fizyczne jeżeli dotyczą funkcjonowania tego organu, a więc "sprawy publicznej" w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p.

W ocenie Sądu wszelkie informacje dotyczące przebiegu procedury zmierzającej do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora uznać należy za informację publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej, celem konstytucyjnego zagwarantowania obywatelom dostępu do informacji o działaniach organów władzy publicznej jest zapewnienie transparentności w działaniach tychże organów (wyr. NSA z 7 grudnia 2011r., I OSK 1734/11, wyr. NSA z 17 listopada 2016r., I OSK 1281/15, dostępne www.cebois.nsa.gvo.pl).

Okoliczność, iż dokumenty wymienione w punkcie II ogłoszenia o konkursie na stanowisko dyrektora Teatru w postaci pisemnego zgłoszenia do konkursu z motywacją kandydowania na stanowisko dyrektora, autorska koncepcja programowo-organizacyjna, życiorys z opisem dotychczasowej pracy zawodowej, kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, posiadane kwalifikacje, przebieg pracy zawodowej, 5-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, rekomendacje, a także oświadczenie o stanie zdrowia pochodzą od kandydata nie ma przy tym jakiegokolwiek znaczenia prawnego, albowiem w momencie złożenia ich w organie stają się podstawą rozstrzygnięcia konkursu przez ten organ, a więc dokumentami dotyczącym jego działania i stanowiącymi w dalszej przyszłości przesłankę wydatkowania środków publicznych.

Podkreślić należy, iż bez zapoznania się z treścią złożonego zgłoszenia oraz załączonych do niego dokumentów nie sposób dokonać pełnej oceny postępowania konkursowego przeprowadzonego przez Marszałka, w oparciu o które Komisja Konkursowa dokonała wyboru kandydata. Podkreślić bowiem należy, że wybór na stanowisko dyrektora Teatru spośród kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu otwartego jest sprawą publiczną, a nie indywidualną sprawą kandydatów na to stanowisko" (sygn. II SAB/Po 75/17).

A przy kolejnych konkursach namawiam do ppójścia dalej w stronę maksymalnej transparentności, której ramy przedstawiłam tu: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/274092.html

Z pozdrowieniami,
Alina Czyżewska

Choć publikacja nie zależy od zgody kandydatów/tek, to właśnie mamy sytuację wcześniej niepostykaną - cała trójka postuluje o publikację ich koncepcji.
Przyszedł czas na jawność w teatrze